سیستم مدیریت محتوای وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس مورد توجه بسیاری از کاربرانی است که وارد عرصه طراحی سایت میشوند و توانسته بین آن ها محبوبیت بالایی کسب کند و میزبان سایت های بسیاری باشد.

وردپرس توانایی تولید انواع سایت ها اعم از فروشگاهی،موزیک،خبری و…. را دارد و در تعریف ساده سیستم مدیریت محتوایی است که با انعطاف بالای خود در بین سیستم های مدیریت متحوایی این قابلیت را به شما می دهد که بتوانید هرنوع سایت و یا وبلاگ مورددنظر خود را راه اندازی کنید.

در زبان تخصصی تر میتوان اینگونه بیان کرد که سیستم مدیریت محتوای وردپرس در دسته  CMSها قرار داد و از آن جایی که وردپرس از سایت های باز و رادیکال است می توان آن را جزء نرم افزارهای آزاد دنیا قرار داد. آزاد بودن وردپرس این قابلیت را به شما می دهد اگر اندکی به برنامه نویسی و کدنویسی تسلط داشته باشید،بتوانید هرگونه شخصی سازی را به روی وردپرس انجام دهید و سایت خود را طراحی کنید.

به طور کلی شیوه راه اندازی وردپرس بدین صورت است که،سیستم محتوایی مورد نظر خود را دانلود کرده و نسب به سیستم مورد نظر هاست مناسب آن را تهییه میکنید و پس از آن اقدام به راه اندازی میکنید. برای نصب وردپرس میتوانید از روش های زیادی استفاده کنید که انواع آن هارا در ادامه نام بده ایم و میتوانید براساس نیاز از هریک بهره مند شوید:

نصب بر روی لوکال هاست

وردپرس با تعامل بالای خود این اجازه را به شما می دهد که حتی بر روی سیستم خانگی نیز آن را نصب کنید و نیاز به دامنهو هاست نداشته باشید. در این صورت سیستم خانگی شما نقش یک میزبان را برای شما اجرا می کند،که پس از طراحی سایت میتوانید اطلاعات خود را به یک هاست منتقل کنید فضایی که روی کامپیوتر خود ایجاد میکنید لوکال هاست گفته میشود.

نصب لوکال هاست نیز خود به چند شیوه صورت میگیرد که عبارت اند از:

۱.نصب وردپرس بر روی لوکال هاست xampp

سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای اجرا و راه اندازی نیاز به یک سری مفسر دارد،تا بتواند یک فایل  phpرا اجرا کند.در اینجا مفسر پایگاه داده  MYSQLمی باشد که به همراه یک وب سرور مانند آپاچی، iisوبر روی سیستم نصب می باشد،تاکه قادر به دریافت،پردازش،چاپ خروجی و دستور برای نمایش دادن باشد.همگی این موارد در یک هاست فراهم است و تنها کافی است در هاست به آن دسترسی پیدا کنید.

اما اگر شما یک فرد مبتدی هستید و میخواهید سیستم مدیریت محتوای وردپرس رو به روی کامپیوتر شخصی خودتون نصب کنید،نصب  phpو  MYSQLبه طور جداگانه بسیار کار دشواری است.اینجاست که برنامه XAMMPبه شما این امکان را می دهد،که وب سایت های وردپرس و یا هر نوع اسکریپت دیگری که مدنظر دارید،راه اندازی کنید و در نهایت سایت طراحی شده خودتان را در لوکال هاست به یک هاست واقعی منتقل کنید.

برای ایجاد لوکال هاست توسط برنامه زمپ سرور به موارد زیرنیاز دارید:

  1. دانلود آخرین نسخه xammp براساس سیستم عامل کامپیوتر  
  2.  نصب و راه اندازی برنامه زمپ  
  3. دانلود آخرین نسخه وردپرس
  4.  ایجاد پایگاه داده وردپرس و نصب آن  

 

برای شروع   کار ابتدا با مراجعه به   آدرس www.apachefriends.or  را برای سیستمxammp  آخرین نسخه برنام عاملی که میخواهید از آن استفاده کنید،دانلود کنید. پس از دانلود فایل مشابه سایر نرم افزارهای ویندوز کافی است تا به روی فایل EXEدابل کلیک کنید،تا برای نصب آماده شود.پس از کلیک بر روی فایل نصبی

پنجره ای برای شما باز میشود،که با کلیک بر روی دکمه NEXTبه مرحله بعد هدایت میشوید.در مرحله بعد میتوانید Componentهای موردنیاز برای نصب xammpرا انتخاب کنید.همانطور که گفتیم وردپرس از پایگاه داده MYSQLو زبان برنامه نویسی phpو  وبسرورهای لینوکس،برای نصب و اجرا بهره میبرد.بنابراین دراین مرحله میتوانید از گزینه های گفته شده انتخاب کنید.پیشنهاد ما به شما این است که سایر گزینه ها مانند filezillaورا تعییر ندهید،زیرا ممکن است در  آینده به کارشما بیاید و مورد استفاده قرار گیرد. پس از این مرحله مرحله به طور پیش فرض پوشه xammpدر دایرکتوری و مسیر c:\xammpقرار میگیرد،که میتوانید به انتخاب خود از پارتیشن ویندوز هر درایو دیگری را برای نگهداری پوشه انتخاب کنید،تا اگر ویندوز شما دچار ایراد شد و مجبور به نصب ویندوز جدید شدید،خیالتان بابت سایتی که در لوکال هاست طراحی کرده اید،راحت باشد.هرچند میتوانید برای اطمینان بیشتر یک بک آپ و پشتیبان از سایت تهییه کنید.

در این مرحله صفحه ای برای شما باز میشود که میتوانید وبسایت سازنده برنانه xammpرا مشاهده کنید.با مراجعه به این سایت میتوانید با کاربرد هایxammpبیشتر آشنا شوید.در نهایت با کلیک بر روی گزینه NEXTعملیات نصب زمپ برروی ویندوز شروع میشود. در هنگام نصب xammpممکن است صفحه ای برای شما باز شود که اجازه دسترسی فایروال را از شما بخواهد،در این صورت با کلیک برروی گزینه Allow Accessاجازه برای زمپ صادر میشود. در نهایت بعد از پایان یافتن مراحل نصی در صورتی گه کلیه مراحل به درستی

طی شده باشد،یک پیغام موفقیت آمیز بودن نصب برای شما نمایش داده میشود.برای نهایی کردن پرسه نصب کافی است برروی دکمه finishکلیک و اندکی صبر کنید تا برنامه بر روی کامپیوتر شما اجرا شود.

پس از اولین اجرای برنامه صفحه ای برای شما باز میشود که از شما میخواهد زبان کاربردی خودرا انتخاب کنید،پس از انتخاب دکمه saveرا انتخاب کنید و پس از اندکی مکث برنامه شروع به کار میکند. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر کامپیوتر شما ری استارت شد و یا دچار قطعی اتصال برق شد،پس از اتصال مجدد با کلیک بر روی دو گزینه مقابل apacheو MYSQLقرار دارد،ان هارا از حالت STOPبهSTART تغییر دهید تا سایت در دسترس شما قرار بگیرد.پس از قرار دادن در حالت STRTاگر تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید،رنگ گزینه ها از زرد به سبز تغییر میابد و اگر به قرمز تغییر یابد،یعنی در قسمتی دچار اشتباه شده اید و یا ایراد دارد.برای رفع ایراد می توانید به سایت 

 مراجعه کنیدwww.localhast.com

نصب سیستم مدیریت محتوای وردپرس بر روی لوکال هاست wamp

برای نصب وردپرس در لوکال هاست wampابتدا نیاز دارید که برنامه wamp را در یافت کنید و بر روی سیستم عامل خودنصب کنید،به همین جهت نیاز به دریافت موارد زیر دارید

  1.  دانلود آخرین نسخه برنامه wampبرای سیستم عامل کامپیوتر  
  2.  نصب و راه اندازی برنامه wamp
  3.  دانلود آخرین نسخه وردپرس از سایت رسمی
  4.     ایجاد پایگاه داده وردپرس و نصب آن

برای شروع کار ابتدا با مراجعه به آدرس  

آخرین  نسخهdowndliaf_wrapper# www.wampserver.com

برنامه wampرا برای سیستم عامل خود که از آن استفاده می کنی،دانلود کنید.

پس از وارد شدن به سایت دو نسخه wampکلی یکی ۳۲بیت و دیگری ۶۴ بیت در دسترس شما قرار میگیرد.برای دانلود اگر سیستم عامل شما ۳۲ بیت است نباید نسخه ۶۴بیت را  

دانلودکنید.اما اگر ویندوز شما ۶۴بیت را پشتیبانی میکند می توانید از هردو نسخه به دلخواه استعاده کنید . پس از انتخاب نسخه برای دانلود پنجره ای برای شما باز میشود که با کلیک بر روی دکمه download directlyبه لینک دانلود مستقیم برنامه هدایت میشوید،پس از چند ثانیه دانلود برنامهشروع میشود و میتوانید پس از اتمام آن را ذخیره کنید.

برای نصب برنامه wampپس از دانلود،مشابه سایر نرم افزارهای ویندوز بر روی فایل EXEدابل کلیک کنید تا برنامه آماده اجرا شود.پس از آن پنجره ای برای شما باز میشود،برای انتخاب زبان ورودی برنامه،که به صورت پیش فرض به روی انگلیسی است. در همین حالت بدون تغییر با انتخاب دکمه Okآن را تایید کنید. پس از انتخاب زبان ورودی برنامه صفحه ای برای شما باز میشود که باید برای استفاده از برنامه آن هارا تایید کنید. برای  اینکار ابتدا بر روی گزینه  را انتخابNEXT  کلیک میکنید،سپس دکمهI accept the agreement میکنید تا به مرحله بعد هدایت شوید.

در مرحله بعد اطلاعات برنامه و موارد مورد نیاز برای اجرای برنامهwampنمایش داده می شود که تنها کافی است برروی دکمه NEXTکلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید.پس از این مرحله وارد مرحله انتخاب پوشه مورد نظر برای نصب wampمی شوید،که برای انتخاب پوشه بر روی دکمه Browsکلیک کنید و از قسمت تعیین شده پوشه دلخواه دردرایو مورد نظرتان از پارتیشن بندی فضای سیستم عامل خودراانتخاب کنید و بر روی دکمه NEXTکلیک کنید. در این مرحله میتوانید به دلخواه نام پوشه برای قرار گرفتن در برنامه wampرا تغییر دهید.براب این کار با کلیک بر روی دکمهBrowsمیتوانید در بین دایرکتوری های موجود در ویندوز انتخاب کنید . در مرحله بعد اگر تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید با زدن دکمه NEXTبه روی سیستم عامل شما نصب و فعال میشود و خطایی نمایش داده نمیشود.

پس از رد کردن مرحله قبل با کلیک برردی کلمه installبه مرحله نصب نهایی هدایت می شوید.در حین نصب نهایی در ویندوز دو صفحه پشت سر هم به شما نمایش داده می شود،که از شما میخواهد مرورگر پیش فرض برای نمایش لوکال هاست در برنامه و ویرایشگر متن پیش فرض خود را انتخاب کنید،برای این کار کافی است بروری کلمه Yesدر دو پنجره به ترتیب کلیک کنید و سپس از آن به ترتیت مرورگر پیش فرض و برنامه ویرایشگر متن همچون notepadیا سابلایم تکست و یا هرنوع برنامه ویرایشگر متن و کد که در ویندوز نصب دارید را انتخابکنید. در صورت عدم دسترسی به فایروال مانند توضیحات در نصب xammpپنجره ای برای شما باز میشود که از شما اجازه دسترسی wampبه فایروال را میخواهد که با کلیک کردن بر روی دکمه Allow  accessاجازه را صادر می کنید.

در مرحله بعد پنجره ای برای شما نمایش داده می شود که با کلیک برروی دکمه NEXTو پس از آن پنجره بعدی برردی دکمه finishنصب به مرحله نهایی می رسد. پس از پایان عملیات نصب برای اجرای برنامه کافی است،برردی آن دابل کلیک کنید و یا با مراجعه به Taskbarبرردی آیکون wampکلیک کنید پس از کلیک قرمز بودن آیکون به معنی آن است که سرور آپاچی و mysqlخاموش هستند.برای فعال کردن هردو کافی است برروی گزینه start all servicesکلیک کنید و منتظر بمانید تا از رنگ زرد به سبز تغییر یابد. پس از این مراحل برای اطمینان از نصب صحیح و راه اندازی درست لوکال هاست مرورگر خودرا باز کنید و به قسمت localhostوارد شوید و یا از قسمت منوی wampبر روی گزینه localhostکلیک کنید.در صورت

کارکرد صحیح محیط لوکالهاست برای شما به نمایش در می آید و میتوانید تغییرات خودرا در سایت اعمال کنید.

نصب سیستم مدیریت محتوای وردپرس  بر روی لوکال هاست

برای نصب لوکال هاست در لینوکس دورا وجود دارد،اولین راه به این صورت است که تمام مراحلل را مانند نصب آپاچی،پایگاه داده phpوmysqlرا به صورت دستی انجام دهیم که علاوه بر زمانبر بودن،احتمال آنکه دچار اشتباه شویم بسیار زیاد است. راه دوم که در آموزش ما آن را ارائه می دهیم بسیار ساده تر می باشد و می توانید محیط لوکال هاست را در سیستم عامل لینوکس خود داشته باشید. برای نصب برنامهlamp در لینوکس ابتدا نیاز است ترمینال سیستم خود را باز کنید،در این روش تفاوتی ندارد شما از چه توزیعی در سیستم خود استفاده میکنید.تمام توزیع ها مانند منیت،ابونتو،زوروین،قدراومراحل نصب مشابه ای دارند . با کلید ترکیبی ctrl+alt+tمیتوانید به ترمینال دسترسی پیدا کنید،توجه داشته باشید که بعد بازکردن ترمینال نیاز به آپدیت کردن دارید،اما نیاز به آپگریت نیست. برای ایت کار دستور زیر را در صفحه وارد کنید و سپس دکمه Enterرا بزنید Sudo apt-get update 

در صورتی که سیستم شما دارای رمز باشد از شما رمز را میخواد،پس از وارد کردن رمز منتظر اجرای کاگل دستورات باشید.پس از تکمیل دستورات از کد زیر برای اتمام این مرحله در صفحه استفاده کنید.Sudo apt-get install lamp-serve  با این دستور سرور آپاچی،پایگاه داده mysqlوphpدر سیستم شما نصب خواند شد.به این نکته دقت کنید که کاراکتر۸در انتهای خط قرار گرفته باشد. پس از آن دکمه Enterرا وارد کنید.پس از چند لحظه از شما دستور نصب را می خواهد.برای تایید نصب دکمه yرا به معنی yesوارد کنید و پس از آن یک بار دیگر دکمه Enterرا وارد کنید. حین نصب lampهنگامب که به مرحله نصبmysqlبرسید از شما میخواهد تا یک رمز عبور برای آن انتخاب کنید.نام کاربری مانند

xammpو wampمی باشد.در برنامه lampنیز از نام کاربری rootاستفاده میکنید.با این تفاوت که از شما میخواهد یک رمز عبور انتخاب کنید و پس از آن در صفحه بعد رمز راتایید کنید،پس از تایید رمز دکمه Enterرا وارد کنید. در صورت انجام صحیح مراحم با مراجعه به آدرس localhostبه آپاچی می رسید.پس از آن نیاز است تا phpmyadminرا نصب کنید،برای  اینکار کد زیر را در ترمینال وارد کنید، پس از آن دکمه Enterرا بزنید.  Sudo apt-get install phpmyadmin پس از اتمام مراحل قبل از شما میخواهد تا وب سرور خود را تعیین کنید برای این کار گزینه apache2را انتخاب کنید و دکمه Enterرا بزنید. در مرحله بعد در پنجره باز شده کلمه Noراه انتخاب کنید و Enterرا وارد کنید.پس از این مرحله مرورگر خود را باز کنید و به آدرس localhost/phpmyadminمراجعه کنید.در این قسمت ممکن است با خطای ۴۰۴مواجه شوید. برای رفع مشکل به مسیر /etc/apache2/apache.conf/ وارد شوید فایل apache.confرا به صورت rootباز کنید و کد زیر را به انتهای آن اضافه کنید و ذخیره کنید. Include/etc/phpmyadmin/apache.conf پس از این مرحله به ترمینال وارد شوید و یکی از دستورات زیرآپاچی را برای روشن شدن ری استارت کنید.

sudo /etc/init.d/apache2 restart

sudo service apache2 restart  sudo

 /etc/init.d/apache2 restart

xampp
xampp

 

  پس   از  ری  استارت  به  آدرس راphpmyadmin مراجعه کنید و فرمlocalhost/phpmyadmi  تکمیل کنید،تا مراحل نصب به پایان برسد. پس از نصب  lampنوبت به نصب وردپرس بر روی lampمیشود که برای این کار باید طبق مراحل زیر عمل کنید. حال بعد از اینکه لوکال هاست به درستی در سیستم عامل لینوکس شما با استفاده از برنامه lamp نصب شد نوبت میرسه تا وردپرس را در اون نصب کنیم، بتابراین برای این کار ابتدا  لازمه تا یک پایگاه داده بسازید، پس به آدرسlocalhost/phpmyadmin مراجعه کنید و یک پایگاه داده جدید بسازید. برای این کار کافیه تا روی منوی New در سمت چپ صفحه باز شده کلیک کنید تا قسمت ساخت پایگاه داده برای شما باز بشه و یا اینکه با کلیک روی سربرگ database نهایتا به همین صفحه دسترسی پیدا  کنید. پس در فیلد createdatabase نام پایگاه داده خودتون رو وارد کنید و روی دکمه create که مقابل اون قرار داره کلیک کنید و چند لحظه منتظر بمونید تا دیتابیس شما ساخته بشه. بر خلاف روش ساخت پایگاه داده در  برنامههای زمپ و ومپ لازمه که شما برای پایگاه داده خودتون یک رمز انتخاب کنید، به عبارت دیگه

هنگامی که مشخصات پایگاه داده که شامل نام پایگاه داده، نام کاربری پایگاه داده و رمز پایگاه داده هستند و در فایل wp-config.php وارد

میکنید شما باید از یک رمز استفاده کنید که دیدیم در  آموزشهای نصب وردپرس در لوکال هاست با برنامه xampp و wamp ما نیازی به تعیین

رمز دیتابیس نداشتیم. پس برای اینکار در phpmyadmin روی عبارتCheck privileges که در مقابل نام پایگاه داده کلیک کنید.

بعد از کلیک روی این دکمه صفحه ای بری شما باز میشود که در اینصفحه باید روی گزینه Edit privileges که در مقابل عبارت root قرار داره کلیک کنید.

حالا بعد از کلیک روی این گزینه روی تب Change password کلیک کنید تا صفحه بعد برای شما باز بشه و در فیلدهای رمز عبور پسوردی که مد نظر دارید رو وارد کنید و سپس از لیست گزینه انتخاب اون رو روی حالت Authentication Native MYSQL قرار داده و در نهایت روی دکمه Go که در انتهای صفحه قرار داره کلیک کنید. البته سعی کنید تا از یک رمز خیلی قوی برای این کار استفاده کنید، پیشنهاد   میکنم تا با استفاده از دکمه Generate یک رمز تصادفی و قوی که پایگاه داده در اختیار شما قرار میده استفاده کنید. سپس بعد از ساخت دیتابیس و تعیین رمز برای اون نوبت به نصب سیستم مدیریت محتوای وردپرس میرسه، پس به آدرس  www.wordpress.org مراجعه کرده و آخرین نسخه وردپرس را دانلود کنید. یه نکته دیگه اینکه سعی کنید تا وردپرس را از مرجع اصلی یعنی همین آدرس دانلود کنید. پس از اینکه وردپرس را دانلود کردید وارد دایرکتوری/var/www/html/ شده و یک پوشه با نام سایتی که قصد دارید بسازید در اون ایجاد کنید.

بعد از اینکه محتویات وردپرس را از حالت zip. خارج کردید خواهید دید که  پوشهای با نام wordpress در پوشه مورد نظر قرار خواهد گرفت، پس   فایلهای موجود در پوشه wordpress را نیز با استفاده از عملیات cut به دایرکتوی var/www/html/mizbanfa منتقل کنید، دلیل این کار اینه که آدرس انتخاب شده برای سایت شما طولانی نباشه. در مرحله بعدvفایلی که با عنوان wp-config-sample.php در اسکریپت وردپرس وجود داره را به wp-config.php تغییر نام بدین و برای وارد کردن اطلاعات دیتابیس به ترتیبی که در ادامه به اون میپردازم اقدام کنید :DB_NAME

این بخش شامل نام پایگاه داده سیستم مدیریت محتوای وردپرس  شماست بنابراین کافیه تا مشابه نمونه فوق نام پایگاه داده خودتونو به جای اون وارد کنید:DB_USER این بخش نیز شامل نام کاربر پایگاه داده وردپرس  میباشد، در حالت پیشفرض نام یوزر پایگاه داده در زمپ root  میباشد بنابراین مانند نمونه نیز به جای یوزر پایگاه داده عبارت root را وارد کنید.

 DB_PASSWORD:

حالا رمزی که در مراحل قبلی در قسمت Edit privileges وارد کردید رو برای این بخش رمز دیتابیس وارد کنید. البته سعی کنید تا از یک رمز خیلی قوی برای این کار استفاده کنید، پیشنهاد  میکنم تا در اون مرحله از دکمه Generate استفاده کنید تا پایگاه داده یک رمز تصادفی و قوی در اختیار شما قرار بده. پس از اینکه به درستی موارد مورد نظر وارد شد فایل مورد نظر را با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl + S ذخیره کنید تا اطلاعات مربوط به پایگاه داده وردپرس که شامل نام پایگاه داده، نام کاربر پایگاه داده و رمز پایگاه داده میشه ذخیره بشه، سپس مرورگر خودتونو باز کنید و پس از /localhost نام  پوشهای که وردپرس در آن قرار داره وارد کنید.   پس از مراجعه به این آدرس صفحه ای برای شما نمایان میشه که میتونید اطلاعات مربوط به سایت رو در اون وارد کنید که شامل موارد زیر میشه: عنوان سایت: در این فیلد عنوانی که برای سایت در نظر گرفتید وارد کنید. این عنوان همون Title وبسایت شما رو تشکیل میده که بامراجعه به صفحه اصلی سایت در عنوان صفحه مرورگر نمایش داده میشه. نام کاربری: نام کاربری مدیر سایت رو در این فیلد وارد کنید. در نگهداری و حفظ این نام کاربری دقت کافی داشته باشید چرا که برای ورود به پیشخوان سیستم مدیریت محتوای وردپرس و مدیریت سایت با این نام کاربری نیاز داریم.

رمز انتخابی: رمز مورد نظر برای ورود به محیط پیشخوان وردپرس رو وارد کنید. سعی کنید تا از یک کلمه عبور قوی که شامل اعداد،  سمبلها و حروف بزرگ و کوچک میشه استفاده کنید تا از امنیت بالایی برخوردار باشه. ایمیل: در این فیلد هم ایمیل خودتونو وارد کنید. از این ایمیل برای  اطلاع رسانی سیستم مدیریت محتوای وردپرس و موارد دیگه همچون بازیابی رمز عبور وردپرس استفاده میشه که در  مقالهای بعدی به صورت مفصل در مورد اون بحث خواهیم کرد. با فعال و غیرفعال کردن تیک گزینه نمایش به موتورهای جستجو هم میتونید وضعیت ایندکس سایت در موتورهای جستجو رو کنترل کنید که عملا در محیط لوکال هاست کاربردی نداره، اما از اونجایی که ممکنه بخواهید تا پس از ساخت سایت در لوکال هاست و نهایی شدن طراحی سایتتونو به هاست منتقل کنید بنابراین تغییری در این گزینه ایجاد نکنید و بگذارید در حالت پیشفرض باقی بمونه. البته پس از انتقال به هاست قادر هستید تا با مراجعه به تنظیمات وردپرس آن را تغییر دهید و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. در نهایت بر روی دکمه   راه اندازی وردپرس کلیک کرده و منتظر بمونید تا عملیات نصب انجام گیرد.

هاست

تبریک میگم شما موفق شدید تا سیستم مدیریت محتوای وردپرس رو در لوکال هاست lamp نصب کنید و از دنیای آزادی که با استفاده از گنو/لینوکس و وردپرس برایخودتون ساختید لذت ببرید. در این مرحله پیغامی برای شما نمایش داده شده و قادر خواهید بود تا با کلیک بر روی دکمه ورود به صفحه ورود وردپرس هدایت شده و وارد محیط پیشخوان وردپرس و مدیریت آن شوید. سیستم وردپرس به چند بخش تقسیم میشود که هرکدام را به صورتجدا در ادامه

توضیح داده ایم.

قالب و نمای ظاهر

وردپرس با سیستم آزاد خود این قابلیت را به شما می دهد که تم خود را تشکیل دهید و یا از بسیاری از تم های رایگان که در فضای اینترنت وجود دارد استفاده کنید.برای تغییر قالب سیستم خود میتوانید این کار را در قسمت نمایش،بخش پوسته انجام دهید و قالب وردپرس (wordpress them) خودرا با استفاده از زبان های برنامه نویسی تغیر دهید. پس از انتخاب قالب می توانید با تغییر چیدمان های سیستم و اِ ِ لمان های آنفضایی شخصی داشته باشید که انواع قالب هارا میتوانید در مخزن قالب های وردپرس  جستوجو کنید.

شخصی سازی و پلاگین ها

تغییر ظاهر وردپرس تنها قابلیت شخصی سازی نیست و شما میتوانید با  پلاگینهای سیستم مدیریت محتوای وردپرس  و یا همان افزونه های وردپرس هر نوع بخش دیگر با توجه به نیاز کاری که دارید اضافه کنید.از ساده ترین بخش هایی که میتوانید آن را اضافه کنید میتوان به ساخت فرم اشاره کرد که برای این کار می توانید از افزونه های موجود یکی را به وردمرس منتقل کنید و به کمکآن طراحی مورد نظرتان را انجام دهید و در صفحه وردپرس استفاده کنید. پلاگین های وردپرس نیز مانند قالب های وردپرس دارای منبع عظیمی است که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته و میتوانید براساس دسته بندی ها  افزونهی کاربردی خود را دریافت کنید و به کار گیرید. تمام قالب ها و پلاگین  های سیستم مدیریت محتوای وردپرس را به صورت رایگان میتوانید در مخزن آن یعنی سایت  www.wordpress.orgدانلود کنید .

توابع نمایش اطلاعات

قالب ها و پلاگین ها از توابع وردپرس برای نمایش اطلاعات پویا در سایت بهره میبرند.این توابع مجموعه ای از کد های برنامه نویسی  phpهستند که از آن ها میتوان برای نمایش اطلاعات پویا در وردپرس استفاده کرد. اطلاعاتی مانند محتوای نوشته،برچسب نوشته و دسته بندینوشته از نمونه های اطلاعات پویا در توابع وردپرس هستند،که با قالب و یا افزونه ها میتوان آن هارا فراخوانی کرد و در سایت و صفحات مختلف نمایش داد. اگر آشنایی با برنامه نویسی و کد نویسی داشته باشید علاوه بر استفاده از توابع پیش فرض وردپرس میتوانید توابع جدیدی را به صورت شخصی برای خود بسازید. برای دسترسی به توابع پیش فرض وردپرس کافی است به سایت 

 .مراجعه کنیدwww.cidex.wordpress.org

ارتباط وردپرس و موتورهای جستجو

وردپرس با کدنویسی و طراحی مناسب ارتباط مناسبی با موتور های  جستوجو نظیر گوگل دارد و میتوان آن را  یک گزینه مناسب برای راه اندازی وبسایت در گیان  CMSهای موجود دانست، با درنظر گرفتن  SEO  وردپرس از آن برای ارتباط روان به خوبی استفاده کرد.

امنیت مجازی  

با توجه به فضای سایت و وبلاگ ها سیستم مدیریت محتوای وردپرس  در هر بروزرسانی سعی در بهتر کردن بخش امنیت سایت و حفظ اسناد و اطلاعات در برابرهکرها و جلوگیری از

سوءاستفاده های موجود در فضای مجازی است.

تاثیر هاست بر روی سئو

 

سیستم مدیریت محتوای وردپرس چیست؟

یک سیستم مدیریت محتواست که

 

وردپرس توانایی تولید انواع سایت ها اعم از فروشگاهی،موزیک،خبری و.... را دارد.سیستم مدیریت محتوای وردپرس در دسته  CMSها قرار دارد که در این مطلب به تفصیل به شرح آن پرداخته ایم ونحوه ی استفاده از آن را شرح داده ایم.

سیستم مدیریت محتوای وردپرس چه قابلیت هایی برای شخصی سازی دارد؟

تغییر ظاهر وردپرس تنها قابلیت شخصی سازی نیست و شما میتوانید با پلاگینهای سیستم مدیریت محتوای وردپرس  و یا همان افزونه های وردپرس هر نوع بخش دیگر با توجه به نیاز کاری که دارید اضافه کنید.از ساده ترین بخش هایی که میتوانید آن را اضافه کنید میتوان به ساخت فرم اشاره کرد.