اسپم چیست؟

اسپم چگونه کار می کند

اسپم چیست؟

اسپم چیست امروزه سوالی است که برای بسیاری از کاربران پیش می آید؛ چرا که معنای آن را پیام الکترونیکی می دانند که بدون اینکه درخواست گیرنده ای وجود داشته باشد برای افراد ارسال می‌شود که البته تنها یک یا دو فرد نیست، بلکه تعداد افراد بی شمار و به همین دلیل است که رایج ترین و معروف ترین انواع اسپم را هرزنامه می گویند. البته اسپم خود می تواند به پیام رسان، گروه های خبری، بخش نظرات وبلاگ ها و بسیاری از موارد دیگر اینچنینی اشاره داشته باشد.

اسپم سوءاستفاده از ابزارهای الکترونیکی مانند ایمیل، فاکس، پیام کوتاه و … را انجام می دهد؛ چون که با ارسال پیام در تعداد بالا باعث می شود  قوانین بین‌المللی برای محدود کردن هرزنامه نیز نقض شود تا این قسمت فکر میکنیم با مفهوم اسپم چیست آشنا شدید.

 

سپم

در مورد تاریخچه اسپم چه می دانید؟

حال کهبا مفهوم اسپم چیست آشنا شدید، سعی کنید به این نکته نیز توجه داشته باشید که شایع ترین نوع اسپم از اسپم های ایمیلی می شناسندو بسیار معروف است. اما شما در رسانه های دیگری مانند اپلیکیشن های موبایل، اطلاعات تلویزیون، پیامک و گروه‌های خبری نیز می توانید انواع اسپم را در نظر بگیرید. شاید برای شما جالب باشد که به بدانید اسپم چیست؟

اسپم را به‌عنوان یک نشان تجاری می شناسند که این نشان به شرکت تولید گوشت خوک کنسروی هرمل مربوط است. در زمان جنگ جهانی دوم بسیار مورد توجه قرار گرفته بود. عمدتا به فردی که اسپم را ارسال می‌کند اسمپر می‌گویند که اولین اسمپر را شما می توانید گری تورک بشناسید که در سال ۱۹۷۸ اسپم را برای ۴۰۰ گیرنده ارسال کرد. البته محصولات وی نیز به راحتی معرفی و توانست درآمدی بالغ بر ۱۳ میلیون دلار را به دست آورد.  برعکس دیگر اسپم ها اسپم گری توانست پاسخ مناسبی بدهد.

 

اسپم چیست

چگونه با اسپم مقابله کنیم؟

حال که با مفهوم اسپم چیست آشنا شدید برای مبارزه با اسپم شما می توانید از فیلترهای آن استفاده کنید. این چنین سرویس دهنده ها می توانند با کمک فیلتر از عبور و استفاده از هرزنامه جلوگیری نمایند.معمولا فیلتر را شما می توانید برای شناسایی فرستنده ایمیل با موضوع و متن آن مورد استفاده قرار دهید. به این دلیل که فیلتر مورد نظر باعث می‌شود تا به عنوان راه جلوگیری از ورود پیام به صندوق پستی با نشانه خاصی بتوان از آن استفاده نمود.

البته فیلتر تطبیقی را یکی از مدل‌های فیلتر با ماهیت اسپم چیست می شناسند که می‌تواند به راحتی اشتباهات را در تشخیص اسپم مورد بررسی قرار دهد و با تمامی ترفند ها و تکنیک های آن آشنایی دارد. فیلتر در برخی از موارد زمانی که پیام را مشاهده می کند شاید تشخیص دهد که پیغام مورد نظر اسپم است.  کلمات را به عنوان نشانه اسپم می شناسد و از ورود آنها جلوگیری می کند. در برخی از موارد نیز فیلتر شاید برخی از کلمات را کاملا اشتباه به عنوان اسپم تشخیص دهد، اینچنین شما دیگر نمی توانید از فیلتر استفاده کنید.

اسپم چگونه کار می کند

چگونه به کاربران برای مقاله با اسپم آموزش داده می شود؟

اما از جمله راه های بسیار قابل قبول شاید آموزش کاربران باشد که همیشه به کاربران توصیه می‌کنیم:

  • حداقل ۲ ایمیل را برای خود بسازید. از یک ایمیل برای ثبت نام در سایت و از دیگر ایمیل به عنوان یک ایمیل خصوصی و شخصی استفاده کنید.
  • راهکار و دوم اینگونه است که چنانچه کاربر قصد دارد در وبلاگ خود آدرس ایمیل را بنویسد به جای استفاده از از @ از (ات) استفاده کند تا موتورهای جستجو تحریک نشوند.
  • راهکار سوم این است که به هیچ عنوان سعی نکنند جواب اسپم ها را بدهند؛ چرا که اگر به اسپم پاسخ دهند، فرستنده اسپم می تواند تشخیص دهد که ایمیل مورد نظر یک آدرس واقعی است و این چنین است که شما دیگر نمی توانید خود را از اسپم جدا کنید.
  • راهکار چهارم نیز اینگونه است که چنانچه ایمیل خصوصی شما نیز نتواند خود را از اسپم خصوصی نجات دهد کنید در آن واحد اسپرم را مسدود کنید.
  • راهکار پنجم بدین ترتیب است تا حد امکان از عضویت در گروه و سایت‌های دیگر خود را دور نگه دارید؛ چرا که برخی از سایت ها ممکن است ایمیل کاربران خود را به دیگر شرکت‌ها بفروشند و این چنین است که شرکت مورد نظر برای فرستادن اسپم نیز غافل نمی شود.
  • راهکار ششم را بهتر است اینگونه در نظر بگیرید که به هیچ وجه به عنوان های وسوسه کننده ایمیل توجه نکنید؛ چرا که این چنین تنها همیشه باید جواب انواع اسپم را بدهید.

 

اسپم2

آیا اسپم هزینه خاصی دارد؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که با توجه به ماهیت اسپم چیست چه هزینه هایی را شما برای اسپم باید در نظر بگیرید؟

معمولا هرزنامه را به واسطه مقرون به صرفه بودن آن می شناسند. معمولا هزینه عملیاتی خاصی را برای ارسال اسپم پرداخت نمی کنند و به همین دلیل است که افرادی که اسپم را ارسال می کند چندان دغدغه ذهنی بابت هزینه ندارند. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های بازاریابی نیز از این شگرد استفاده می کنند. البته با این که هزینه ای برای ارسال کننده ندارد، اما بهتر است بدانید که دولت باید هزینه سنگینی را پرداخت کند؛ چرا که تجهیزات و نیروی کار به شدت با هدر رفت مواجه می‌شوند.

این چنین است که دولت ها شاید دغدغه خاصی را بر عکس اسپرها تجربه کنند. کار به جایی رسیده است که حتی بسیاری از کشورها قوانین خاصی را برای مقابله با اسپم در نظر گرفته اند. هزینه ها همیشه هزینه های مالی که به صورت مستقیم مورد توجه قرار می‌گیرد نیست. برخی از هزینه‌ها به صورت کاملا غیر مستقیم می‌تواند تاثیر زیانبار خود را بگذارد. مانند سرقت مالی، هویت، داده ها و یا سرقت ایده های دیگر کاربران که البته منتشر شدن انواع ویروس را نیز می توان از هزینه های غیر مستقیم اسپم در نظر گرفت و مهمتر از همه موتورهای جستجو کاملا بیهوده پر می شوند و اینگونه است که ما حتی برای یک جستجوی ساده باید سر در گم شویم.

 

در مورد انواع اسپم در بازار یابی دیجیتالی چه می دانید؟

مفهوم اسپرم چیست تنها به همین موارد گفته شده ختم نمی شود؛ چون که شما در بازاریابی نیز باید انواع اسپم را مورد بررسی قرار دهید که عمدتا به هر گونه ارتباط دیجیتال یا کاملا ناخواسته اسپم در بازاریابی دیجیتال گفته می شود که با روش های متفاوت می تواند در فضای اینترنت مورد استفاده قرار گیرد.در بازاریابی دیجیتال  شما انواع اسپم ایمیل را به عنوان هرزنامه مشاهده می کنیدکه این نوع نامه دیجیتالی با توجه به محتوای چندرسانه‌ ای خود ممکن است خدمات خاصی را به شما ارائه دهند.

در دهه ۹۰ میلادی یکی از دغدغه ها و معضلات اصلی، هرزنامه ها در ایمیل محسوب می شده است؛ زیرا با آزاد شدن تبلیغات در اینترنت حدود ۸۰ درصد آن ها را هر روزنامه در سال ۲۰۰۷ تشکیل می دادند. عمدتا بیشتر هرزنامه ها را برای تبلیغات تجاری و یا حتی غیر تجاری ممکن است مشاهده کنید. البته در این میان، فیشینگ نیز سهم قابل قبولی را به خود اختصاص داده است؛ چون که تلاش برای فریب دادن افراد و کسب اطلاعات شخصی آنها یکی از موارد بسیار خطرناک در اسپم به حساب می آید. در بین تمامی حملات سایبری شاید خطرناک‌ترین را به فیشینگ مرتبط بدانند.

 

اسپم در شبکه های اجتماعی چگونه است؟

شبکه های اجتماعی نیز با انواع اسپم روبرو هستند؛ چراکه با توجه ماهیت اسپم چیست، معمولا  اسپم ها با هک کردن حساب افراد به دستکاری اطلاعات افراد می پردازند. شما انواع لینک های ساختگی را چنانچه مشاهده کرده باشید، باید بدانید که این لینک ها نوعی اسپم محسوب می‌شوند که صددرصد برای شما ضررهای ریز و درشتی را به همراه می آورد. حتی در توییتر نیز اسپمر با دنبال کردن حساب افراد سلبریتی باعث می شود که شما نیز وی را دنبال کنید و بدین ترتیب است که به اعتبار اسپمر کمک کرده اید. اما در حالت کلی در شبکه‌های اجتماعی اسپمرها اطلاعات نادرست را پخش می کنند.

 

سخن پایانی

اسپم چیست سوالی است که شاید بسیاری از افراد با  آن روبرو شوند و به همین دلیل بهتر است بدانید که باز نکردن هرزنامه باعث می‌شوید تا اسپمر متوجه شود که این یک ایمیل واقعی نیست. این چنین دیگر انواع هرزنامه برای شما ارسال نمی شود و سعی کنید هیچگاه و در هیچ شرایطی بر روی لینکی که معتبر نیست و نسبت به اعتبار آنها مطمئن نیستید کلیک نکنید؛ چون که اسپم بیشتری را برای شما ارسال می کند. پاسخ دادن به هرزنامه معادل تایید اعتبار آنها است، پس سعی کنید که به اعتبار آنها را با این کار دامن نزنید.

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با مفهوم اسپرم‌چیست به نحو احسن آشنا کنیم که متاسفانه اسپم یا هرزنامه معضل بزرگی را برای بسیاری از افراد خصوصا در فضای ایمیل به حساب  آورده است.  راه های مقابله با آن را ما بیان کردیم که به خوبی بتوانید از ایمیل خود به نحو احسن استفاده کنید.امروزه انواع اسپم را در ایمیل مارکتینگ، انجمن های اینترنتی، انواع پیامک، شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها، سایت های به اشتراک گذاری ویدئو، اپلیکیشن های موبایل و جستجوگر وب می توان مشاهده کرد.

کنونیکال