اصول سئو تکنیکال چیست ؟ چک لیست سئو تکنیکال شامل چه مواردی است ؟

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال چیست؟

در کل سئوی تکنیکال به موارد بهینه سازی فنی یک سایت مربوط میشود . اصول سئو تکنیکال بیشتر شامل موارد مربوط به ایندکس شدن صفحات و خزش ربات های گوگل ، تنطیم نقشه سایت ، سرعت سایت و برخی از موارد دیگر مربوط به مسائل فنی سایت می شوند.

هدف سئوی تکنیکال یا سئوی فنی در درجه نخست رضایت کاربر است و در مراتب بعدی هدف بهینه سازی موتورهای جستجو از نقطه نظر فنی و تکنیکال است.

 

اصول سئو تکنیکال

سئو تکنیکال
سئو تکنیکال یا سئوفنی

موارد مربوط به فایل robots.txt

با کمک این فایل ما به ربات های گوگل اجازه خزش به هر کدام از قسمتهای سایت را می دهیم یا اجازه خزش رباتها را از برخی المانهای صفحه می گیریم.

این فایل در مسیر root وبسایت ما قرار می گیرد و به کمک برخی ابزارها مانند یوست سئو میتوان براحتی و بدون اعمال دستی تغییرات ، این فایل را به صورت ساده ای ویرایش و تغییر دهیم.

فایل robottxt
فایل robottxt

کمک گرفتن از داده های ساختار یافته یا structured data ( جزو اساسی ترین اصول سئو تکنیکال)

داده های ساختار یافته به کدهایی گفته می شوند که به موتورهای جستجوگر کمک می کنند تا المانهای موجود در صفحه ما را بهتر بفهمند و ساختار آنها را بهتر درک کنند.

برای مثال برای اینکه به گوگل بفهمانیم که این المان مربوط به یک کالا با ویژگی های منحصر بفرد خود است از داده ساخت یافته ی محصول یا product  استفاده میکنیم که به هنگام نمایش آنها توسط گوگل و سایر موتورهای جستجوگر به جای نمایش ساده ، از ساختار محصول با ویژگی قیمت ، رنگ ، و موجود بودن کالا استفاده می کند.

بنابراین علاوه براینکه موتورهای جستجوگر بهتر درک میکنند که این یک کالاست ، حس بهتری هم به کاربرالقا می شود.

 

حذف لینک های شکسته

اگر آدرس یک عکس یا صفحه ای تغییر کند ، کاربر پس از ورود به آن آدرس با خطای ۴۰۴ مواجه خواهد شد که در اصطلاح به این لینک ها ، لینکهای شکسته می گویند .

برای این منظورما باید لینک های شکسته را شناسایی کرده و اقدام به ویرایش و یا حذف آنها نماییم. به این منظور ما می توانیم از ابزار های رایگان و یا افزونه های موجود استفاده کنیم.

لینکهای شکسته
لینکهای شکسته

درست کردن نقشه سایت یا sitemap

نقشه سایت یا sitemap یک فایل xml است که آدرس صفحات سایت ما در آن قرار دارد . این فایل در مسیر اصلی سایت قرار می گیرد و به هرچه سریع تر ایندکس شدن صفحات ما توسط ربات های گوگل کمک شایانی می کند.

 

بهبود سرعت سایت ، از مهم ترین اصول سئو تکنیکال

بهبود سرعت سایت
بهبود سرعت سایت

باید توجه داشت که اگر سرعت سایت پایین باشد و لود صفحات سایت کند انجام شود ، کاربران نا امید شده و بلافاصله صفحه سایت ما را خواهند بست . برای این منظور باید با کمک ابزارهایی از قبیل Gtmetrix ، ابتدا به آنالیز سرعت سایت پرداخت و سپس درصورت پایین بودن سرعت اقدامات لازم را انجام دهیم.

برای بهبود سرعت می توان سایز عکس ها را بهینه کرد ، از افزونه های کش کردن صفحات استفاده کرد و یا می توان از هاست بهتری استفاده کرد.

 

رسپانسیو بودن وبسایت

این نکته بسیار حائز اهمیت است که از نظر گوگل رسپانسیو بودن و mobile-friendly بودن سایت بسیار مهم است . این بدان معناست که نمایش سایت ما در حالت تبلت یا موبایل هم درست مثل حالت دسکتاپ ، صحیح باشد.یعنی المانهای صفحه در حالت موبایل یا تبلت بهم ریخته نباشد.

 

امنیت سایت

ssl
ssl

یک وب‌سایت بهینه شده از نظر فنی یک وب‌سایت امن است. امروزه ایجاد امنیت وب‌سایت برای کاربران برای اطمینان از حریم خصوصی کاربران، یک نیاز اساسی است. کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای امنیت وب‌سایت خود (یا سایت وردپرسی) انجام دهید و یکی از مهم‌ترین موارد پیاده‌سازی HTTPS است.

HTTPS  اطمینان می‌دهد که کسی نمی‌تواند داده‌هایی را که بین مرورگر و سایت ارسال می‌شود را رهگیری کند؛ بنابراین،  در صورت ورود کاربران به سایت شما ، آنها ایمن هستند. برای پیاده‌سازی HTTPS در سایت خود به یک گواهینامه به نام SSL نیاز دارید. گوگل اهمیت امنیت را تأیید می‌کند و ازاین‌رو HTTPS را به یک سیگنال رتبه‌بندی تبدیل می‌کند که در آن، رتبه وب‌سایت‌های امن بالاتر از معادل‌های ناامن است.

در اکثر مرورگرها به‌راحتی می‌توانید HTTPS بودن وب‌سایت خود را بررسی کنید. در سمت چپ نوار جستجو در مرورگر خود، اگر قفل باشد ایمن است. اگر جمله “ایمن نیست” را دیدید، شما (یا برنامه نویس خود) باید اقدام به فعال سازی آن کنید!

 

استفاده از تگ لینک با rel کنونیکال

حتما بهتر است دامنه و آدرس اصلی صفحه خود را مشخص کنیم. برای اینکه گوگل معیار شناسایی اش چیزی جز آدرس url نیست و براساس آن صفحات مختلف را ارزیابی می کند.و از طرف دیگر صفحات وب انواع مختلفی دارند برای مثال صفحه با www و بدون www یا با https و یا بدون آن و هر نوع ترکیب آنها برای گوگل صفحات متفاوتی اند.

تگ لینک با خاصیت کنونیکال به گوگل عنوان صفحه اصلی و مرجع را مشخص می کند و دیگر گوگل با آنها به عنوان صفحات کپی برخورد نخواهد کرد.

 

استفاده صحیح از url

url
url

خیلی از وبمستر ها به url صفحات بی توجهی میکنند.برای مثال باید از عناوین با معنا و ترجیحا انگلیسی برای url صفحات استفاده کرد ، چون گوگل حتی به نام گذاری url  صفحات هم توجه می کند. ضمنا بهتر است که از url های کوتاه استفاده شود و کلمات کلیدی در ابتدای آنها مورد استفاده قرار گیرد.

 

استفاده از برد کرامب ، از اصول سئو تکنیکال

با استفاده ی درست از برد کرامب می توان در سئوی تکنیکال از رقبا به خوبی پیشی گرفت . برد کرامب باعث می شود تا کاربر مسیری که هم اکنون در آن حضور دارد را متوجه شود و احساس سردرگمی نکند و یک مسیر به قبل و بعد حرکت کند.ضمنا نه تنها برد کرامب در بهبود تجربه کاربری موثر است ، بلکه در رتبه بندی گوگل هم یک معیار محسوب می شود.

نتیجه گیری:

با رعایت این اصول  ، میتوان به معیارهای مورد نظر گوگل نزدیک شد و به رتبه های خوبی در نتایج گوگل رسید. یک وب مستر یا کارشناس سئو باید به تمامی این اصول  آگاه باشد و تک تک آنها را در وبسایت خود بکار برده ، و نتیجه آن را ببیند.

 

مطالبی که شاید برای شما جالب باشد:

 

۲۰ راه برای افزایش سرعت وب‌سایت و بهبود و تبدیل آن در سال ۲۰۲۰