اصول مقاله نویسی در سئو

اصول مقاله نویسی در سئو یک راه و قانونی دارد که اگر آنها را ندانید در این مسیر موفقیتی کسب نخواهید کرد. مقالات انواع مختلفی دارند و با اهداف متنوعی نگارش می‌شوند. مقالات علمی که دنیای مخصوص به خود را دارند و برای نگارش آنها و تلاش برای چاپ‌شان در ژورنال‌های علمی باید به اصول نوشتن مقاله کاملا آگاه باشید. البته مقالات مختلف با هر نیت و شکلی که نوشته می‌شوند و پلت‌فرم انتشارشان هر چه که باشد، دارای استخوان‌بندی مشابهی هستند.

در دنیای نوشتن مقاله‌های علمی که اصول و قوانین متنوع و زیادی وجود دارد. پس اجازه بدهید در این مقاله به طور مبسوط از مقالات مختلف و ساختار و نگارش آنها برایتان بگوییم.

با ما همراه باشید.

 

اصول مقاله نویسی در سئو :

امروزه مقاله نویسی یک مهارت محسوب می شود، هدف از تهیه مقاله ارائه نتیجه ی مجموعه ای از پژوهش ها ویافته های، شما به مخاطبانتان در قالب یک متن همراه با چهارچوبی مشخص و استاندارد است. مقالات پرطرفدارمانند آی اس آی در این حیطه بهتر عمل می کنند. قطعا نوشتن مقاله قواعد و قوانینی دارد، که برای نوشتن مقاله معتبرو مورد قبول باید تمامی آن ها قدم به قدم رعایت شوند، و با سایر نوشته های علمی و غیرعلمی بسایرمتفاوت است. یک مقاله با کیفیت ،ترکیبی از یک مطالعه خلاقانه و نوین در کنار نوشته ی خوب و بی نقص است

هر یک از انواع مقاله ها فرمت و ساختار مختص به خود را دارند ، ساختار مقاله نویسی که بسیارمهم واساس کارمقاله نویسی است ،

به ترتیب شامل:

مقدمه ، روش ها ، نتایج ، منابع با توجه به این نکته که ژورنال ممکن است تعداد رفرنس محدودی را قبول کنند به همین دلیل باید منابع را با در نظر گرفتن تعداد رفرنس ها انتخاب کنیم؛

تا بتوانیم ساختار مناسب مقاله را رعایت کنیم. قدم درست برای نگارش مقاله اطلاع از نکات و جزییات تهیه مقاله است ، امید است بتوانیم به طورجامع و مختصر به  تمامی مراحل نوشتن و بررسی نهایی مقاله بپردازیم.

 

اصول مقاله نویسی کلی

برای تهیه مقاله در نیازمند ایده ای اجرایی هستید، لازم است یک برنامه برای آن تدوین کنید، سپس ایده یا فرضیه مورد بررسی و کاوش قرار گیرد، و نتایج به دست آمده درقالب یک مقاله نوشته شود. به اختصارتعریف کلی ازفرایند نگارش مقاله : رویکرد برنامه ریزی شده برای یک مسئله تعریف شده است. همان طور که میدانید، بیشتر مقالات در برقراری ارتباط با مخاطبان خود و انتقال اطلاعات به آنان چندان موفق عمل نمی کنند.

معمولا به جای تاکید و تمرکز بر روی نیاز و خواسته های خواننده ، به جزئیات غیر ضروری  از جمله پدید آورنده ی اثر ،نویسنده و… می پردازند.

 

در نتیجه نمی توانند به خوبی مخاطبان را از موضوعات آپدیت و نتایج تحقیقات آگاه سازنده،

به طبع تعداد محدودی از افراد جذب مقاله می شوند. در صورتی که با رعایت ساختارها و استاندارد های لازم علاوه بر افراد تازه کار،می توان محققین بزرگ و ماهر را هم برای بروز کردن دانش خود جذب کرد.

صفحه اول

صفحه اول هر مقاله بسیار مهم در اصول مقاله نویسی در سئو ، چون در نگاه اول می تواند باعث رد و یا پذیرش اثر توسط خواننده شود. این صفحه شناسنامه اثر شما است ، باید اطلاعات کافی و لازم آن هم به صورت استاندارد بیان شود. اگر استاندارد ها مورد توجه قرار نگیرند تاثیرات منفی زیادی را به همراه دارد ، و عکس این موضوع هم برقرار است اگر به درستی عمل کنید می توانید از تاثیرات مثبت این بخش بهرمند شوید. در ادامه به بخش هایی که باید در صفحه اول قرار بگیرند را بررسی خواهیم کرد.

 

 

 

 

عنوان مقاله

بهتر است عنوان مقاله کوتاه باشد ، نه آن قدر کوتاه که مخاطب متوجه موضوع مقاله نشود . باید عنوان مقاله در برگیرنده سوال اصلی و هدف اصلی مقاله باشد.

مشخصات نویسنده یا نویسندگان در اصول مقاله نویسی در سئو

این قسمت نیز بهتر است صفحه اول ذکر شود،که عبارتند از :

نام و نام خانواندگی نویسنده

اطلاعات مربوط به تحصیل فرد

ذکر نام و کشور دانشگاه ،به همراه اطلاعات تماس دانشگاه از جمله آدرس ایمیل

تمامی مشخصات و اطلاعات نویسندگان و دانشگاه مربوطه آنان می نویسید در نهایت وابسته به مخاطبانی است که مورد هدف قرار دارند .

 

 

 چکیده مقاله

این چکیده که با حدود دو تا یه خط فاصله از نام نویسندگان نوشته می شود، باید دارای تعداد معین و محدودی از کلملات باشد. تعداد کلمات مربوط به چکیده و یا همان خلاصه ۲۵۰کلمه است. خلاصه یا چکیده به صورت کلی اکسیری از اثر شما است ،به صورت یک خیلی کوتاه و در یک پاراگراف، کل مقاله را شرح می دهد .

با خواندن  چکیده مقاله ،خواننده باید بتواند هدف از تهیه مقاله ، پرسش های بررسی شده ، روش های  مورد استفاده در آزمایشات و نتایج حاصله را درک کند. به بیان دیگر موضوعات اصلی و هدف در چکیده بیان می شود . به یاد داشته باشید از نظر دستور زبان، این متن باید به صورت ماضی باشد. اشاره این متن باید به سوم شخص مفرد بوده و از زبان خود نویسنده محقق و نویسنده اثر باشد. لازم به ذکر است درقسمت  چکیده به هیچ عنوان نباید از نقل قول ها استفاده شود.

 

 کلمات کلیدی

در مقاله نویسی بعد از چکیده ،کلمات کلیدی بیان می شوند.

کامات کلیدی معمولا ۳ تا ۱۰کلمه یا عبارت موضوعی را به خود اختصاص می دهد، که باید کوتاه و در برگیرنده موضوعات کلی مقاله باشد .

انتخاب درست واژگان کلیدی این شانس را به مقاله می دهد که راحت تر و سریع تر در دسترس پژوهشگران قرار بگیرند ، به ویژه در جستجو های اینترنتی این احتمال افزایش پیدا می کند.

برای انتخاب درست واژگان کلیدی ابتدا باید مفهوم و مقصود مقاله به درستی درک شده و سپس در قالب چند واژه یا عبارت کوتاه بیان شوند.

می توان واژگان کلیدی  از  شبکه بین المللی  واژگان  کلیدی انتخاب  کرد،  برای مثال  در  مورد  مقالات پزشکی میتوان پایگاه داده MeSH2 را نام برد.

 

مقدمه در اصول مقاله نویسی در سئو

این بخش باید اطلاعات کافی در اختیار مخاطب قرار بدهد ،به گونه ای که خواننده مشتاق به مطالعه ی کامل کتاب شود و انگیزه کافی را دریافت کند.

پاراگراف اول مقدمه معمولا کاربرد روش یا مواد به کار رفته را توصیف می کند.

یک استراتژی مفید و کاربردی در این قسمت بیان مسئله و در نهایت رسیدن به اصول مقاله نویسی در سئو است.

در پاراگراف آخر مقدمه ،بکپارچگی کار خود را به نمایش بگذارید و بدئن اغراق ،اهمیت و خلاقیت آن را بیان کنید . اگر بیش از انداز به تمجید از اثر خود بپردازید،احتمال رد مقاله شما بسیار افزایش پیدا میکند. همچنین ذکر صریح مطلب جدید خود بسیار مهم است. پاراگراف آخر مربوط به قسمت مقدمه یکی از مهم ترین بخش های اثر شما خواهد بود و مخاطب توجه ویژه ای به آن دارد.

 

روش تحقیق

روش تحقیق مربوط به زمان، مکان و چگونگی انجام تحقیقات است. روش تحقیق مراحل نوشتن مقاله، طرح تحقیقاتی، لوازم مورد نیاز، روش جمع‌آوری اطلاعات و کنترل نتایج را در اختیار مخاطب قرار می دهد. مقاله شما باید به شکلی  طبقه بندی شود که از اطلاعات کلی به اطلاعات خاص برسد.

این موضوع را می توان به یک هرم وارون تشبیه کرد. به این صورت که در ابتدا طیف گسترده ای از اطلاعات را بیان می کنید، و در پاراگراف های بعدی مقاله بیشتر به استدلال خود تاکید می کنید، و با شواهد و مدارک از استدلال خود پشتیبانی می کنید. در نهایت نویسنده به نحوی از نوشته خود دفاع می کند .

هدف قسمت روش تحقیق در اصول مقاله نویسی فراهم کردن جزئیات کافی برای محقق شایسته ای است که توانایی تحقسقات گسترده را داشته باشد، و بتواند پس از شما این تحقیقات را گسترش دهد و نتایج به دست آمده را بازسازی کند. شما باید بتوانید پایه هایی را برای تحقیقات بعدی ایجاد کنید. به طور کلی ، بخش روش تحقیق باید شامل دلیلی ارئه دهید که چرا فکر می کنید روش های انتخابی برای بررسی و یافتن پاسخ پرسش ها مناسب ترین هستند.شما باید علاوه بر بیان مزایای انتخابی به معایب ومحدودیت های آن  در این بخش بپردازید.

 

نتایج

در بخش نتایج نویسنده با کمک گرفتن از ارکان مختلف از جمله جداول ،نمودارهای گوناگون نتایج به دست آمده از آزمایشات گوناگون را به نمایش میگذارند.

لازم به بیان  وارائه توضیحات در رابطه با معنی این نمودارها و تجزیه و تحلیل نتایج نیست. از این رو معمولا این بخش بیشترین تعداد صفحات مقاله را  به خود اختصاص می دهد ،

گسترده و وسیع بودن این بخش به چاپ شدن مقاله کمک می‌کندکه خو امر مهمی در اصول مقاله نویسی در سئو می باشد. این یافته‌ها و نتایج در یک دنباله منطقی و بدون تعصب انجام می‌شود و خواننده اثر را برای تفسیر و ارزیابی بعدی وارد بحث می‌کند. نتایج تحقیق  تنها می‌توانند مشکل تحقیق را که مورد مطالعه قرار گرفته را تأیید یا رد کنند.

از این رو هدف اصلی از بخش نتایج تجزیه و تحلیل اطلاعات به جملات است، هنگام تدوین بخش نتایج، لازم است به یاد داشته باشید که نتایج یک تحقیق چیزی را اثبات نمی‌کند.

منابع

فهرست منابع بعد از نتایج قرار میگیرد، در این قسمت باید منابع مورد استفاده ذکر شود.

نوجه داشته باشید استفاده از هرگونه داده، تصویر، نمودار و غیره از مقالات علمی دیگر بدون ذکر نام آن در لیست منابع، نوعی سرقت علمی به شمار می‌رود ؛ و به طبع مشکلاتی ار جمله جلوگیری از چاپ را به دنبال دارد.

ترتیب  تهیه  فهرست منابع براساس الفبا فارسی ،در دسته بندی جداگانه است. برای مثال کتاب ها ،سایت ها ومقالات و.. باید به صورت جداگانه قرار بگیرند.الگو مناسب نوشتن بخش کتاب و سایت به شرح زیر است: نام خانوادگی نویسنده(کتاب) ، حرف اول نام کوچک نویسنده :عنوان کتاب.شماره جلد، شماره چاپ ،اسم ناشر، محل نشر، شماره صفحات(صص:برای چند صفحه) و (ص: برای یک صفحه)، سال انتشار. نام خانوادگی نویسنده (مقاله)، حرف اول نام کوچک نویسنده:عنوان مقاله( …). نام مجله: سال مجله، شماره تسلسل مجله،شماره صفحه، سال انتشار.

ویرایش در اصول مقاله نویسی در سئو

بررسی و ویرایش مقاله توسط ویراستاران حرفه ای بسیار به بهبود عملکرد شما کمک خواهد کرد . به هر میزان مقاله شما بهتر و با کیفیت تر نوشته شده باشد ،شانس برای جذب مخاطب دارید. ویرایش یک مرحله ی جادویی به شمار می آید،که مقاله شما جلوه ای رسمی به خود می گیرد. برای ویرایش مقاله نیاز است چند روزاز آن دور بمانید .

بعد از آن که ذهنتان کاملا از مقاله ای که نوشته اید آزاد کردید، بازگردید و این باربا دقت بیشتری به دنبال اشتباهات مقاله از جمله اشتباهات متداول گرامری و املایی بگردید، این اشتباهات همیشه به اشتباهات نگارشی ختم نمی شود. برای یک نویسنده بسیار دشوار است که ویراستار اثر خود باشد. او با نوشته خود آشناست و کمتر ممکن است که بخواهد بخشی از آن را تغییردهد و یا بخش هایی از آن را حذف کند. با این اوصاف اغلب پیشنهاد می شود کار ویرایش مقاله را به افراد متخصص این کار بسپارید . ویراستار مقاله را از دید یک خواننده بررسی می کند ،اگر اثر شما نیاز به تغییرات چشمگیری داشته باشد، ویراستار به خوبی می داند چگونه عمل کند تا اثر شما جلوه بهتری به خود بگیرد. همچنین کار ویراستار یک مرحله ای نیست ،یک مقاله ممکن است چند بار ویرایش شود تا به شکل مطلوب برسد.

 

 

 

 نمونه خوانی

نمونه خوانی یکی از مراحل  ویراستاری است که پس از ویرایش تخصصی انجام می گیرد. در این مرحله هم می توانید خودتان این کار را انجام دهید هم می توانید از افراد متخصص نمونه خوانی کمک بگیرید. در نهاین هر دو می خواهید کیفیت اثر را افزایش دهید که خود بخشی از اصول مقاله نویسی در سئو می باشد.  افراد متخصص سرعت عمل بالا تری دارند و کاملا آگاه هستند که باید به دنبال کدام مدل از اشتباهات باشند و چگونه آن را برطرف کنند. با توجه به نکاتی که بیان شد می توانید به میزان زیادی از کاهش مخاطب جلوگیری کنید.

هرچند نکات مختلفی برای رد شدن  مقاله توسط خواننده وجود دارد . اما با کمک گذفتن از این نکات و رعایت آنها خیلی ساده اما اصولی ، توجه عده زیادی از مخاطبان را به اثر خود جلب کنید. همان طور که در تعریف مقاله و نگارش آن عنوان شد، مقاله بخشی از نوشته محسوب می‌شود

که نویسنده براساس تجربیات، نظرات شخصی و مشاهدات تجربی خود، به نگارش آن اقدام کرده و مقاله را براساس روند و پروسه گزینه‌های موردبحث، در بخش‌های مختلفی آورده است. از آنجایی که مقاله‌ها با در نظر گرفتن نوع موضوع، توسط گروه قابل توجهی از مخاطبین جستجو شده و خوانده می‌شوند، توجه به اصول مقاله نویسی و چگونگی نگارش یک مقاله، از اهمیت به‌ سزایی برخوردار است.

زیرا در صورت رعایت اصول مربوطه و انجام دقیق مراحل مربوط به نگارش مقاله، دیگر محققان قادر خواهند بود تا اصول و زیربنای تحقیقات آتی و ثانویه را ایجاد کرده واین امرباعث خواهد شد ، تا چرخه تولید مقالات، سرعت گرفته و به شیوه حرفه‌ای و تماماً کاربردی انجام پذیرد. به همین دلیل، رعایت اصول مقاله نویسی و توجه به مراحل نگارش آن، به نویسندگان توصیه می‌گردد.

[WPSM_AC id=10159]