کنونیکال

canonical3

canonical

canonical

تگ کنونیکال چیست : من در این مقاله میخواهم در مورد تعریف تگ کنونیکال بنویسم سپس اطلاعات ریز و تخصصی  که شما باید بعنوان یک سئو کار موفق در مورد این تگ داشته باشید را به شما بدهم . بعد از آن در مورد اشتباهات رایج ، محاسن استفاده و … در این مقاله اطلاعات کسب میکنید . به شما پیشنهاد میدهم که تا آخر این مقاله با من همرا باشید .

چیز هایی که هر سئوکاری باید در مورد تگ کنونیکال بداند  :

2canonical

من در این مقاله میخواهم در مورد تعریف تگ کنونیکال بنویسم سپس اطلاعات ریز و تخصصی  که شما باید بعنوان یک سئو کار موفق در مورد این تگ داشته باشید را به شما بدهم . بعد از آن در مورد اشتباهات رایج ، محاسن استفاده و … در این مقاله اطلاعات کسب میکنید . به شما پیشنهاد میدهم که تا آخر این مقاله با من همرا باشید .

اگر بخواهیم بگوییم که تگ کنونیکال چیست بهتر است اینگونه شروع کنیم ؛ گوگل نسبت به محتواهای تکراری سخت گیری بسیار زیادی دارد .

زمانی که گوگل به محتواهای تکراری با آدرس ( منظور URL است )های متفاوت برخورد میکند باید یکی از محتواها را اولویت قرار دهد و آدرس آن صفحه را به عنوان آدرس اصلی ایندکس کند .

با استفاده از تگ کنونیکال شما به گوگل میگویید که کدام صفحه باید ایندکس شود و اعتبار لینک ها به کجا باید منتقل شود . در صورتی که اگر این کار را انجام ندهید یعنی اینکه شما به گوگل حق انتخاب داده اید و این انتخاب را ربات های گوگل انجام میدهند .

البته که اگر شما از تگ کنونیکال استفاده کردید و یک صفحه را بعنوان صفحه ی اصلی انتخاب کردید این احتمال وجود دارد که ربات های گوگل آن را نپذیرند و صفحه ای که مدنظر شما نیست را بعنوان صفحه ی اصلی معرفی کنند .

ساده ترین تعریف در مورد تگ کنونیکال :

تگ کنونیکال چیست : تگ کنونیکال یک قطعه کد است که در بخش head در کد های HTMLقرار دارد و مهم ترین قسمت یک محتوا را معرفی میکند . تگ کنونیکال یک تگ کمکی است که موارد استفاده ای دارد که اگر شما آن ها را بدانید در استفاده کردن از آن تردید نمیکنید .همان طور که پیش تر گفتم به علت حساسیت گوگل بر روی متن های تکراری وقتی چند نسخه ی شبیه به هم از یک محتوا در سایت خود دارید باید یک تگ کنونیکال برای آن تعریف کنید با این کار شما از موتور های جست و جوی گوگل میخواهید که از آن استفاده کنند .

canonical3

مهم ترین تاثیرات تگ کنونیکال بر سئو:

شاید تل الان کمی فهمیده باشد که تگ کنونیکال چیست؟

 • یکی از دلایل استفاده از تگ کنونیکال خود ارجاعی است

مثلا آدرس های سایت های ۱ و ۲ و ۳ محتوا های تکراری دارند ، ولی صفحه ی ۳ محتوای اصلی را دارا است . در این صورت میتوانیم از تگ کنونیکال در صفحه ی ۳ برای ارجاع به همان صفحه استفاده کنیم . این موضوع از دید ما که کاربر های انسانی هستیم امری کاملا عادی است و نیاز به انجام آن نیست اما ما باید این قضیه را در نظر بگیریم که ما با ربات های گوگل سر و کار داریم .

 • استفاده از تگ کنونیکال در صفحه ی اصلی سایت 

داپلیکیت شدن صفحه ی اصلی یکی از معمول ترین موارد بین طراحان و وبمستر ها میباشد پس استفاده کردن از تگ کنونیکال برای نسخه های متفاوت صفحه ی اصلی سایت از جمله مواردی است که حتما باید در نظر قرار دهید .

 • بررسی کردن خطاهای احتمالی برای قرار دادن تگ کنونیکال بصورت داینامیک

در بعضی مواقع با توجه به اینکه نوشتن ادرس (URL) به صورت داینامیک انجام میشود پس باید این موضوع را حتما مورد بررسی قرار دهید که اشتباه تایپی  در قرار دادن این تگ رخ ندهد که این مورد معمولا در CMS ها مرسوم میباشد .

 • امتناع از اینجاد تگ کنونیکال ترکیبی

همان طور که میدانید موتور های جست و جوی گوگل درمورد استفاده کردن از تگ کنونیکال بصورت ترکیبی و همچنین غیر مرتبط بسیار حساس هستند . منظور این است که اگر شما برای ارجاع صفحه ی A  به صفحه ی B  استفاده کردید نباید از این تگ برای ارجاع صفحه B  به صفحه ی A  استفاده کنید . توجه داشته باشید که از استفاده کردن و قرار دادن تگ کنونیکال بصورت زنجیر وار جدا خود داری کنید زیرا این کار باعث سردرگمی ربات ها خواهد شد .

 • استفاده کردن از تگ کنونیکال برای محتوا هایی شبیه به هم

بیشتر کاربران عقیده دارند که از تگ کنونیکال باید تنها در صورتی استفاده کرد که در صفحه ها دارای محتوای کاملا مشابهی هستند . در صورتی که بهتر است که از تک کنونیکال برای محتواهایی که تقریبا مشابه هستند هم استفاده کنید . البته بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید که هنگامی که شما در یک صفحه برای محتوای مشابه یا تقریبا مشابه از تگ کنونیکال استفاده میکنید آن صفحه دیگر رنک دهی نخواهد شد . و اما در صورتی که شما از تگ کنونیکال استفاده کنید اما محتواهای دو صفحه ی شما ربط زیاد و شباهت خاص با هم نداشته باشند ، ربات های گوگل تگ کنونیکال را در نظر نخواهند گرفت .

 • استفاده کردن از تگ کنونیکال برای مدیریت چند سایت با محتواها و موضوع هایی که مشابه هستند

اگر شما چند سایت با محتوا و موضوع هایی شبیه به هم را مدیریت میکنید . استفاده کردن از تگ کنونیکال فکر بسیار خوبی برای کنترل رنک و اعتبار محتواهای سایت ها میباشد .

canonical

۷ تا از مهم ترین دلایل وجود آدرس های متفاوت برای یک محتوا:

 • ادرس های URL داینامیک .
 • اجرای سایت روی HTTP و همچنین HTTPS .
 • کپی کردن و انتشار دوباره ی محتوای بلاگ در بقیه ی سایت ها .
 • نوشتن یا ننوشتن WWW موضوعات و مشکلات مربوط به زیر دامنه ها .
 • وجود نسخه ی موبایل وب سایت .
 • سایت هایی که با وجود بین المللی بودن هدف جغرافیایی مشخصی ندارند .
 • تولید آدرس های URL مختلف بوسیله ی CMS سایت  .