کنونیکال

canonical3

کنونیکال

تگ کنونیکال چیست من در این مقاله میخواهم در مورد تعریف تگ کنونیکال بنویسم سپس اطلاعات ریز و تخصصی  که شما باید بعنوان یک سئو کار موفق در مورد این تگ داشته باشید را به شما بدهم . بعد از آن در مورد اشتباهات رایج ، محاسن استفاده و … در این مقاله اطلاعات کسب میکنید .

تگ کنونیکال یکی از تگ های بسیار مهم و البته کاربردی است که صد در صد برای سئو مورد توجه قرار می‌گیرد و به همین دلیل شما بهتر است از این قطعه کد برای موتورهای جستجو به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، که البته در موتورهای جستجوی گوگل جایگاه خود را نشان می دهد و شما می توانید از تگ تکنیکال برای موتورهای جستجو نسخه اصلی محتوا را در نظر بگیرید. چنانچه از یک صفحه بیشتر محتوای مشابه دارید تنظیم صفحات به راحتی امکان پذیر است و نسخه اصلی را به شما نشان می دهد.

به شما پیشنهاد میدهم که تا آخر این مقاله با من همراه باشید .

چیز هایی که هر سئوکاری باید در مورد تگ کنونیکال بداند  :

2canonical

صددرصد استفاده تگ کنونیکال باعث می‌شود تا هرگونه خطای گوگل برای شناختن نسخه اصلی از بین برود و عمدتا خزنده های گوگل به این دلیل که در برخی از شرایط ممکن است که شما به هر دلیل آن را به عنوان نسخه اصلی می‌شناسید قبول نکنند و باید بدانند که حتی تگ کنونیکال در برخی از موارد چاره‌ساز نیست. اما صددرصد می‌تواند با اصول اجرایی خود به بهترین شکل ممکن نسخه اصلی را به گوگل معرفی کند. به همین دلیل باید در هر صفحه تنها از یک تگ کنونیکال استفاده کنید.

کاملا طبیعی است که تمامی خدماتی که ما در فضای اینترنت انجام می دهیم به این دلیل است که بتوان رتبه بندی مناسبی را برای سایت در نظر گرفت؛ چرا که وجود سایت زمانی بازدهی دارد که در صفحات اول قرار داشته بگیرد. الگوریتم های زیادی ممکن است به نتایج جستجو کمک کنند و در این بین الگوریتم ها پنگوئن، کبوتر، مرغ مگس خوار و… باشد. پاندای گوگل شاید با مشکل محتوای تکراری و زمان ایندکس کردن مطالب بتواند یک الگوریتم بسیار مناسب به حساب آید. به همین خاطر است که استفاده از تگ کنونیکال برای جلوگیری از این مشکلات بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

ساده ترین تعریف در مورد تگ کنونیکال :

تگ کنونیکال چیست : تگ کنونیکال یک قطعه کد است که در بخش head در کد های HTMLقرار دارد و مهم ترین قسمت یک محتوا را معرفی میکند . تگ کنونیکال یک تگ کمکی است که موارد استفاده ای دارد که اگر شما آن ها را بدانید در استفاده کردن از آن تردید نمیکنید .همان طور که پیش تر گفتم به علت حساسیت گوگل بر روی متن های تکراری وقتی چند نسخه ی شبیه به هم از یک محتوا در سایت خود دارید باید یک تگ کنونیکال برای آن تعریف کنید با این کار شما از موتور های جست و جوی گوگل میخواهید که از آن استفاده کنند .

به هر حال برای برطرف کردن مشکلاتی که باعث می شود تا خطاهای رایج و شایع برای سایت به وجود آید باید به فکر راه چاره بود. در این بر این از جمله مشکلات می تواند وجود چند محتوای مشابه و تکراری باشد.

یک روش برای رفع این مشکل به نام تگ کنونیکال وجود دارد؛ چراکه شما اگر از این روش استفاده نکنید، عملکرد شما می تواند تاثیر منفی بر روی سایت بگذارد. مشکل محتوای تکراری متاسفانه از جمله مشکلاتی است که شاید برای برخی ضرر های بسیار زیادی را در ساختار سئو به وجود آورد و به همین دلیل در نتایج جستجوی گوگل تاثیر می گذارد.

canonical3

مهم ترین تاثیرات تگ کنونیکال بر سئو:

شاید تا الان کمی فهمیده باشد که تگ کنونیکال چیست

یکی از دلایل استفاده از تگ کنونیکال خود ارجاعی است

مثلا آدرس های سایت های ۱ و ۲ و ۳ محتوا های تکراری دارند ، ولی صفحه ی ۳ محتوای اصلی را دارا است . در این صورت میتوانیم از تگ کنونیکال در صفحه ی ۳ برای ارجاع به همان صفحه استفاده کنیم . این موضوع از دید ما که کاربر های انسانی هستیم امری کاملا عادی است و نیاز به انجام آن نیست اما ما باید این قضیه را در نظر بگیریم که ما با ربات های گوگل سر و کار داریم .

الگوریتم و خزنده های گوگل همیشه باعث می شود تا صاحبان صفحات در بستر اینترنت به دنبال راهی باشند تا با جریمه روبرو نشوند و به همین دلیل استفاده از تکنیک‌های به این دلیل که یک روند خود ارجاعی است، بسیار مهم و منطقی به حساب می‌آید و به همین دلیل است که تشخیص نسخه اصلی تا این حد برای گوگل مهم است. البته شاید همان گونه که گفته شد از دید بسیاری از کاربران این موضوع چندان موضوع مهمی نباشد اما در هر صورت گوگل همیشه به دنبال کیفیت بالا و استاندارد موضوعات و محتوای خود است که نباید شما به این موضوع نیز بی توجه باشید.

 

استفاده از تگ کنونیکال در صفحه ی اصلی سایت

داپلیکیت شدن صفحه ی اصلی یکی از معمول ترین موارد بین طراحان و وبمستر ها میباشد پس استفاده کردن از تگ کنونیکال برای نسخه های متفاوت صفحه ی اصلی سایت از جمله مواردی است که حتما باید در نظر قرار دهید .

صددرصد شما به عنوان یک صاحب صفحه کاربری در اینترنت به دنبال این هستید که سایت شما بهترین بازدهی را با نتایج قابل قبولی داشته باشد و به همین خاطر استفاده از تگ کنونیکال  که در صفحه اصلی سایت وجود دارد به نفع شماست. با در نظر نگرفتن این موضوع شاید آنچنان که باید و شاید نتوانید نسخه اصلی را برای گوگل شناسایی کنید و این چنین است که گوگل خود دست به کار می‌شود اما در حالت کلی ما به شما این نکته را یادآوری می کنیم که سعی کنید طبق استانداردها و قوانین خاصی که وجود دارد از نسخه‌های متفاوت  اصلی در صفحه اصلی غافل نشوید که در این بین تگ کنونیکال را به راحتی برای جلوگیری از مشکلات محتوای تکراری می توانید مورد کاربرد و استفاده قرار دهید.

در مورد اهمیت تگ کنونیکال  بهتر است بدانید که در برخی از موارد شاید تشخیص آنچنان کار ساده نباشد. به این دلیل که چند نسخه را به راحتی برای ایندکس نمی توان در نظر گرفت و امکان پذیر نیست. گوگل تنها یکی از صفحات را برای ایندکس انتخاب می‌کند و به همین دلیل باید مشخص شود که کدام صفحه می تواند رتبه قابل قبول تری داشته باشد و به همین دلیل همیشه باید از وجود لینک برای صفحه اصلی استفاده شود تا بتوان نسخه اصلی را تشخیص داد. البته با وجود محتوای تکراری احتمال تاثیرگذاری کراول باجت نیز وجود دارد. در مورد کاربرد تگ کنونیکال  شما بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که شما به واسط تگ کنونیکال  نسخه اصلی را معرفی کنید. بسیاری تگ کنونیکال  را به عنوان نشانه در نظر می گیرند به همین دلیل برای کم کردن ریسک شما نباید این نوع کاربرد را نادیده نگیرید.

 

بررسی کردن خطاهای احتمالی برای قرار دادن تگ کنونیکال بصورت داینامیک

در بعضی مواقع با توجه به اینکه نوشتن ادرس (URL) به صورت داینامیک انجام میشود پس باید این موضوع را حتما مورد بررسی قرار دهید که اشتباه تایپی  در قرار دادن این تگ رخ ندهد که این مورد معمولا در CMS ها مرسوم میباشد .

هرگونه اشتباه این اختیار را دارد تا کاملاً ساختار تگ کنونیکال را زیر و رو کند و به همین دلیل است که باید سعی کنید صحیح و درست آدرس را تایپ کنید؛ چرا که اشتباه تایپی به راحتی می تواند برای شما مشکلات خاصی را به وجود آورد؛زیرا نوشتن آدرس در برخی از موارد برخی از افراد را نیز با با حواس پرتی مواجه می کند و صددرصد اشتباه تایپی یکی از این نوع مشکلات به حساب می‌آید. اما توصیه ما به شما این است که سعی کنید همیشه خطاهای احتمالی را در نظر بگیرید و خصوصا اگر از تگ کنونیکال به صورت دینامیک استفاده می کنید این مورد را نیز به خاطر داشته باشید.

امتناع از ایجاد تگ کنونیکال ترکیبی

همان طور که میدانید موتور های جست و جوی گوگل درمورد استفاده کردن از تگ کنونیکال بصورت ترکیبی و همچنین غیر مرتبط بسیار حساس هستند . منظور این است که اگر شما برای ارجاع صفحه ی A  به صفحه ی B  استفاده کردید نباید از این تگ برای ارجاع صفحه B  به صفحه ی A  استفاده کنید . توجه داشته باشید که از استفاده کردن و قرار دادن تگ کنونیکال بصورت زنجیر وار جدا خود داری کنید زیرا این کار باعث سردرگمی ربات ها خواهد شد .

تا به اینجا در جواب سوال تگ کنونیکال چیست متوجه این موضوع شدید که تگ کنونیکال خاصیت ارجاعی دارد که این موضوع موجب سردرگمی ربات ها می شود. اما شما باید توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید به شکل زنجیره همانطور که گفته شد از آن استفاده کنید؛ چراکه الگوریتم و ربات های گوگل بسیار حساس هستند و احتمال هرگونه مشکل برای سایت نیزوجود دارد و ممکن است ربات با مشکل روبرو شود و به همین دلیل توصیه می‌کنیم به صورت اصولی و کاملا مناسب و کاربردی سعی کنید از تگ کنونیکال استفاده کنید که البته ارجاع هر کدام از صفحه ها به صفحه بعدی به راحتی انجام می‌شود اما اینکه دو صفحه را که قبلا ایجاد شده است دوباره به یکدیگر ارجاع دهید صددرصد روند چرخشی دارد و این زنجیره نمی‌تواند به صورت مناسب انجام پذیرد.

استفاده کردن از تگ کنونیکال برای محتوا هایی شبیه به هم

بیشتر کاربران عقیده دارند که از تگ کنونیکال باید تنها در صورتی استفاده کرد که در صفحه ها دارای محتوای کاملا مشابهی هستند . در صورتی که بهتر است که از تک کنونیکال برای محتواهایی که تقریبا مشابه هستند هم استفاده کنید . البته بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید که هنگامی که شما در یک صفحه برای محتوای مشابه یا تقریبا مشابه از تگ کنونیکال استفاده میکنید آن صفحه دیگر رنک دهی نخواهد شد . و اما در صورتی که شما از تگ کنونیکال استفاده کنید اما محتواهای دو صفحه ی شما ربط زیاد و شباهت خاص با هم نداشته باشند ، ربات های گوگل تگ کنونیکال را در نظر نخواهند گرفت .

عمدتاً زمانی که گوگل به محتوای تکراری برخورد می کند  آن را به عنوان نسخه اصلی در نظر می‌گیرد و به ایندکس مشغول می‌شوند اما زمانی که شما از تکنیک آن استفاده می کنید خودتان صفحه مورد نظر را انتخاب و برای ایندکس آماده می کنید و اگر از تگ کنونیکال استفاده نکنید، گوگل انتخاب را به ربات های خود می دهد تا آنها بتوانند به جای شما نسخه اصلی را تشخیص دهند. البته در برخی از شرایط نیز شاید نسخه اصلی شما پذیرفته نشود و صفحه دیگر به عنوان محتوای اصلی معرفی گردد.

استفاده کردن از تگ کنونیکال برای مدیریت چند سایت با محتواها و موضوع هایی که مشابه هستند

اگر شما چند سایت با محتوا و موضوع هایی شبیه به هم را مدیریت میکنید . استفاده کردن از تگ کنونیکال فکر بسیار خوبی برای کنترل رنک و اعتبار محتواهای سایت ها میباشد .

امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از افراد ممکن است چندین سایت را با موضوعات مشابه مدیریت کنن که در این بین، محتوای تکراری نیز بسیار زیاد ممکن است دیده شود که صددرصد استفاده از تگ کنونیکال یک راهکار عالی و سریع محسوب می شود تا شما بتوانید به راحتی برای کنترل و اعتبار محتوای سایت‌های خود به فکر راه چاره باشید و به همین دلیل است که توصیه ما به شما این است با ساختار  تگ کنونیکال آن آشنا شوید و از آن به نحو احسن استفاده کنید

استفاده از تگ کنونیکال به این دلیل که گوگل نسبت به محتوای تکراری بسیار حساس است یک امر واجب و مهم به شمار می‌آید به این دلیل که حتی شما برای چندین صفحه اگر از تگ کنونیکال آن استفاده نکنید، گوگل همیشه در صحنه خود وارد عمل می‌شود و تنها کافیست در هر صفحه تنها یک تگ را قرار دهید تا موتور جستجو بتواند آن را برای ایندکس انتخاب کند. همانطور که گفته شد اگر شما این کار را انجام ندهید، گوگل دست به کار می‌شود به واسطه ربات هایی که در اختیار را دارد برای برای شما اینکار را انجام می دهد. سعی کنید همیشه خدمات گوگلرا جدی بگیرید؛ چرا که هدف اصلی گوگل ارتقاء کیفیت و استاندارد صفحات خود است و شما باید با این نر موافقت خود را اعلام کنید تا بتوانید به فعالیت بپردازید. در هر صورت خدمات مانند تگ کنونیکال را نباید یک موضوع پیش پاافتاده در نظر بگیرید؛ چون که همین موضوع باعث می شود که از محتوای تکراری گوگل به سادگی جلوگیری کند. پس سعی کنید این نوع فرایند را جدی بگیرید.

۷ تا از مهم ترین دلایل وجود آدرس های متفاوت برای یک محتوا:

  • ادرس های URL داینامیک .
  • اجرای سایت روی HTTP و همچنین HTTPS .
  • کپی کردن و انتشار دوباره ی محتوای بلاگ در بقیه ی سایت ها .
  • نوشتن یا ننوشتن WWW موضوعات و مشکلات مربوط به زیر دامنه ها .
  • وجود نسخه ی موبایل وب سایت .
  • سایت هایی که با وجود بین المللی بودن هدف جغرافیایی مشخصی ندارند .
  • تولید آدرس های URL مختلف بوسیله ی CMS سایت .

در بسیاری از شرایط ممکن است ادرس های URL داینامیک آنچنان باب نظر بهینه سازی موتور جستجو واقع نشود؛ چرا که موتورهای جستجو همیشه مشکلات خاصی را در فهرست بندی خود مشاهده می کند اما امروزه صفحات دینامیک باعث شده اند تا بتوان یک روش متفاوت ایجاد شود به همین دلیل است که استفاده از آدرس های این دینامیک هنوز با چالش‌های خاصی روبرو است. این نوع آدرس آنچنان که باید و شاید مورد نظر و کاربرد و البته سلیقه کاربران شاید نباشد. به همین خاطر شاید در روال موتورهای جستجو به هر دلیلی کمتر شود اما بالاخره از بین نمی‌رود.

HTTP به عنوان یک پروتکل می تواند ارتباط بین کلاینت و سرور را برعهده بگیرد. زمانی که شما از سایت بازدید می کنید اطلاعات بازدید شما از طریق HTTP به کامپیوتر ارسال می شود با این روش هکرها به راحتی می توانند اطلاعات را دستکاری  کنند. اما با اضافه شدن حرف s شما امنیت کدهای محرمانه انتقال اطلاعات را می توانید در نظر بگیرید و در این بین، به واسطه نوع امنیت و ایمنی شما می توانید از HTTPS  به واسطه امنیت بالایی که دارد استفاده کنید. همیشه مسئله ایمنی و امنیت در بستر اینترنت یم مبحث مهم شمرده می شود که شما در برنامه هایی مانند موزیلا باید از https استفاده کنید؛ چرا که محیط امنی را می طلبد.  همچنین اپل هم لینک های داخلی خود را به آدرس پروتکل https ارسال و دریافت می کند؛ چرا که مسئله ایمنی و امنیت  صددرصد از جمله موضوعات مهم محسوب می‌شود که نمی توان آن را در کنار تجربه کاربری بهتر نادیده گرفت.

‏www که مخفف  World Wide Web است از جمله سامانه های اطلاعاتی است که می‌تواند پرونده‌های ابر متنی را به یکدیگر متصل نماید و دسترسی آن به واسطه شبکه جهانی اینترنت به راحتی انجام می شود البته برخی ممکن است در مورد وجود این پیشوند سوالاتی داشته باشند و بدانند که  تاثیر خاصی در سئو دارد و یا خیر. اصولا تفاوتی ندارد که شما از www استفاده کنید و یا استفاده نکنید و تاثیر مستقیم و غیر مستقیم بر روی سئو سایت ندارد.

شما زمانی که از url به صورت مستقل استفاده کنید می توانید به راحتی اولین قدم های پیاده سازی آن را در نظر داشته باشید؛ چرا که استفاده از مسیرهای نزدیک و جداگانه باعث می شود تا شما ساختار قابل قبول تری را برای آدرس در نظر بگیرید و همچنین سعی کنید برای url   از حروف کوچکتر استفاده کنید درابتدا بر روی سرور و سپس می توان بر روی تب های آن مورد استفاده قرار داد.

همیشه نسخه درست و کامل دامنه باعث می‌شود تا بتوان سایت را به بهترین شکل ممکن را اندازی کرد. البته همانطور که به این موضوع اشاره شد از تگ کنونیکال  به واسطه خاصیت خود ارجاعی در صفحه استفاده می کنند و به هیچ عنوان به صورت چرخشی و زنجیره‌ای مورد استفاده قرار ندهید. برای هر یک از صفحه اصلی از یک تگ کنونیکال استفاده کنید؛ چرا که صفحه شما اگر چند تگ کنونیکال داشته باشد گوگل آن را شناسایی نمیکند.

canonical